Divoká tajga ve Finsku

Program zájezdu

1. den: Odjezd z ČR, tranzit přes Německo do Puttgardenu a trajektem do dánského Rødby (45 min).

2. den: Dále pokračujete přes Öresundský most, druhý největší na světě, který spojuje dánské hlavní město Kodaň se švédským městem Malmö. V poledne krátká zastávka na penzionu Anneberg v Bottnarydu. Po občerstvení odjedete do Stockholmu a nalodíte se na luxusní loď společnosti Tallink Silja Line. Ubytování ve čtyřlůžkových kajutách (povlečení a ručníky jsou součástí kajut). Během plavby je zajištěn bohatý kulturní program (varieté, tanec a kouzelnická show). Doporučujeme přiobjednat večeři formou bufetového stolu (34 € / dospělý, 16 € / dítě 12–17 let).

3. den: Po luxusní snídani na trajektu připlujete v ranních hodinách do finského Turku a dále přejedete do Lahti známého lyžařského centra. Návštěva Helsinek, hlavního města Finska, kde se projdete po Senátním náměstí s Dómem, navštívíte pravoslavnou Uspenskou katedrálu a Temppeliaukio, kostel vybudovaný ve skále. Ve večerních hodinách příjezd na ubytování CK Lapin Hulluus v Juntusrantě. Po večeři odpočinková sauna.

4. den: Po snídani turistický program v národním parku Hossa. První z programů vás zavede do míst, kde na červeném skalním masivu naleznete prehistorické malby z doby ledové neboli skalní obrazy Hossy s názvem Värikallio. Cesta vede po upravených stezkách panenskou krajinou v různě vzdálených a náročných trasách. Odpoledne je pro vás připraven nezapomenutelný zážitek „Bear watching“, pozorování volně pobíhajících medvědů. V podvečer si vychutnáte západ sluníčka během projížďky parolodí po jezeře Kiantajärvi.

5. den: Druhý den v národním parku Hossa, tentokrát s jiným okruhem. Budete směřovat k provazovému mostu, který vede přes jezero Julma-Ölkky. To doporučujeme proplout na kánoích podél pravé finské krajiny s lesy a jezery. Také vás potěší sběr hub, borůvek, brusinek, ale hlavně moruší, kterým se říká medvědí maliny. V parku Hossa lze zapůjčit cyklistické vybavení, kánoe a jiné sportovní vybavení, a tak lze program ještě upravit podle vašeho zaměření. Odpoledne návštěva sobí farmy, seznámení se s životem pastevců, ochutnávka sobího masa. Večer pravá finská sauna s koupáním jezeře.

6. den: Celodenní výlet do Rovaniemi, města, které je vstupní branou do Laponska, města na Severním polárním kruhu, zemi Sámů. Zde získáte nejen certifikát ze Severního polárního kruhu, ale navštívíte také Arktikum. Jedná se o vědecké univerzitní centrum a provinční muzeum, které Vám blíže přiblíží laponskou kulturu, severskou přírodu a historii. Také vás potěší návštěva Santovy vesnice se všudypřítomnými soby a vánočními melodiemi, které dodávají tomuto místu vánoční atmosféru.

7. den: Po snídani navštívíte Suomussalmi město na břehu jezera Kiantajärvi. Seznámíte se s architekturou města, nakoupíte finské suvenýry. Do programu lze zařadit koupání v městském bazénu. Také se zastavíte u impozantního uměleckého díla The Silent People. Jedná se o umělecké ztvárnění života lidí na divokém severu. Odpoledne navštívíte Raate, místo, kde proběhla tzv. Zimní válka. Právě zde se ukázala tvrdost finských obránců.
Muzeum a vojenská technika vám připomenou toto těžké období, kdy hrstka finských obránců odvrátila ruský přepad a tvrdě jej potlačila.

8. den: V ranních hodinách odjezd do Turku s prohlídkou Tampere. Ve večerních hodinách nalodění na luxusní trajekt Tallink Sillja Line.

9. den: V ranních hodinách připlutí do Stockholmu a po snídani krátká prohlídka Stockholmu. Návštěva Radnice se Zlatým sálem, Modrou halou a Vasa muzea. Přejezd do Trelleborgu a nočním trajektem plavba do Německa.

10. den: Příjezd do ČR v odpoledních hodinách.

Cena zájezdu zahrnuje

dopravu, 2x ubytování na lodi se snídaní (čtyřlůžkové kajuty), 5x ubytování ve dvoulůžkových a čtyřlůžkových pokojích na penzionu CK, polopenzi, pojištění proti úpadku, průvodce

Cena nezahrnuje

Výlet do Rovaniemi 600 Kč/os