Zimní dobrodružství na polárním kruhu (letecky)

Finsko s ubytováním na naší základně

Jedná se pouze o ilustrační program. Jednotlivé dny a programová nabídka se mohou měnit podle počasí, sněhových podmínek a nálady účastníků.

1. den: Odlet z ČR v dopoledních hod. 10:50 odlet do Helsinek (cca 2h) a dále do Kajaani (cca 1 hod.). V letadle je malé občerstvení a teplé i studené nápoje. Po přistání v 17:10 transfer z letiště vozidlem Ford Tranzit (8 osob) na ubytování do Juntusranty (cca 170 km). Po příjezdu ubytování, večeře, sauna.

2. den: Po snídani výlet do národního parku Hossa. Seznámení s bezpečnostními a provozními podmínkami jízdy na sněžných skútrech. Následné školení a samotný nácvik. Závěrem se budete moci na skútru cca 1hod projet. Prozkoumat alespoň malý kousek Finské lesní krajiny a to právě ze sedla skútru nebo ho můžete vyměnit za Husky spřežení. Do třetice všeho dobrého je při návštěvě sobí farmy možnost projížďky na sobím spřežení. Také se dozvíte něco o životě pastevců, dostanete ochutnávku sobího masa a budete si moct místní soby i nakrmit. Jako perlička na závěr bude večeře v místní restauraci (Lohi nebo-li pravý finský losos). Ubytování, sauna.

3. den: Celodenní výlet do Rovaniemi k Severnímu polárnímu kruhu, kde získáte certifikát z tohoto místa. Při návštěvě Santa vesnice odevzdáte vánoční poštu, popřípadě pošlete pozdrav rodině. Během cesty zastávka v lyžařském centru Kusamo, které se proslavilo hlavně biatlonovým lyžováním. Laponskou kulturu, severskou přírodu a historii se dozvíte při návštěvě muzea Articulum. V případě zájmu návštěva ledového hotelu a Santa parku. Po návratu zasloužená večeře (muiku, pečení sledi), sauna.

4. den: Po snídani turistický výlet s půjčenými sněžnicemi do národního parku Hossa na prohlídku prehistorických maleb Varikálio. Rybaření na ledu a příprava večeře ve finské tradici.

5. den: V dopoledních hodinách výlet do regionálního působivého města Suomussalmi, se zastávkou na oběd. Odpoledne navštívíme město Raate, kde probíhaly tvrdé boje během Zimní války mezi Finskem a Sovětským svazem. Zde navštívíme muzeum s exponáty vojenské techniky. Večer se můžete těšit na opravdovou finskou saunu (zatápí se dřevem) s koupáním v jezeře.

6. den: Po snídani odjezd do Kajaani, let do Helsinek a do Prahy. Příjezd do ČR v odpoledních hod.